Fugowanie mapei – co warto wiedzieć?

Fugowanie mapei jest bardzo ważnym procesem i to nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale również użytkowych. Dzięki dobrze dobranej fudze i umiejętnym fugowaniu można wyeksponować płytki albo ukryć wszelkie niedoskonałości.

O czym należy pamiętać?

 

Przy wyborze fugi warto postawić na taki kolor spoin, który umożliwi bezproblemowe czyszczenie. Pamiętać należy również i o tym, aby fugi posiadały stosowne atesty i certyfikaty. Fugi mapei posiadają oczywiście pełną gwarancję producenta, dlatego też nie ma obaw przed ich stosowaniem. Jeżeli chodzi o szerokość spoin, to powinna być ona uzależniona od wielkości poszczególnych płytek oraz do specyfiki ich instalacji. Na ogrzewanym podłożu albo na tarasie zazwyczaj stosuje się większe fugi. Fugowanie mapei należy rozpocząć po całkowitym związaniu płytek. Przed samym fugowaniem warto przeprowadzić próbę, dzięki której dowiemy się jak dany pigment prezentować będzie się z płytką.

Zabrudzenia na płytkach

 

Niestety fugowanie mapei wiąże się oczywiści z koniecznością zabrudzenia płytek. Niektóre spoiny mogą mieć naprawdę bardzo silny pigment, dlatego też jak wspomniano powyżej warto zrobić próbę na testowej płytce. W razie konieczności warto postawić na profesjonalną impregnację jeszcze przed położeniem fugi. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do czyszczenia fugi z płytek. Uważać należy przede wszystkim na szorstkich płytkach, które bardzo trudno utrzymać w idealnej czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *