Co powinno się wiedzieć o wałkach do malowania?

Malowanie mieszkania to bardzo poważny projekt, który wymaga bardzo dobrego przygotowania. Niezbędne jest w tym wypadku odsunięcie od ścian mebli, odpowiednie ich zabezpieczenie przy pomocy folii, a także co najważniejsze, wykonanie całej pracy możliwie jak najszybciej, aby nie utrudniać życia domowników. Co również ważne do malowania trzeba zakupić odpowiednie akcesoria takie jak np. wałek.

Najważniejsze zalety wałków

Wałek do malowania to dość prosty przyrząd, który może być używany przez dosłownie każdego. Jakie są najważniejsze jego zalety? Przede wszystkim jego płynne przesuwanie po ścianie powoduje doskonałe pokrycie jej farbą. Co bardzo ważne wałek nie pryska farbą na boki, więc ryzyko ubrudzenia czegoś jest znikome. Dzięki temu wszystkiemu wałki do malowania są bardzo ekonomiczne, ponieważ farba pokrywa ścianę równomiernie bez niepotrzebnego jej nagromadzenia w losowych miejscach.

Jak dobrać wałek do rodzaju farby?

Wszystkie te zalety są możliwe do uzyskania, lecz pod jednym warunkiem — wałek musi być dobrze dobrany do farby, której się będzie używało. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można dość sporo różnego rodzaju wersji wałków, które różnią się nie tylko wielkością, lecz przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane.
Zdecydowanie najpopularniejszym wałkiem jest model welurowy, który idealnie nadaje się do malowania farbą lateksową. Jeśli jednak kogoś interesuje jedynie farba akrylowa, która jest znacznie rzadsza, to powinien skorzystać z wałka pokrytego mikrofibrą.
Oprócz tych dwóch najpopularniejszych rodzajów farb coraz częściej wykorzystywana jest także wersja ceramiczna. Pozwala ona na uzyskanie odpornej na mycie powierzchni, co rewelacyjnie sprawdza się np. w kuchni. Jaki wałek powinien być do niej używany? Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się wałki materiałowe, które zrobione są np. z poliestru.

Comments are closed.