Jak ułożyć samodzielnie panele w 7 krokach?

Remont zawsze pochłania sporą część naszych środków. W związku z tym warto poszukać oszczędności i część prac wykonać samodzielnie. W tym artykule powiemy sobie jak samodzielnie ułożyć panele w 10 krokach.

Przygotuj odpowiednie narzędzia
Poza samymi panelami warto mieć także odpowiednie narzędzia, które pomogą nam w trakcie ich układania. Do wyżej wspomnianych zaliczyć możemy niewątpliwie narzędzia pomiarowe, tnące oraz montażowe.

Przygotuj podłoże

Najważniejszym jest, aby podłoże, na którym zostaną położone panele było odpowiednio wyrównane. W tym celu sprawdzi się z całą pewnością Mapei Primer G. Niektórzy w tym celu stosują nawet wykładziny.

Ułóż izolację przeciwwilgociową

Bardzo ważnym jest, aby panele zostały zabezpieczone przed wsiąkaniem wilgoci od strony podłoża. Aby to ograniczyć nieoceniona okaże się folia paroszczelna rozwijana z rolki.

Ułóż podkład pod panele

W tej kwestii dobrze sprawdzą się rolowane pianki o falistej powierzchni, tektura falista lub cienkie płyty komorowe, cienkie maty z korka naturalnego jak i również podkłady mineralne. Niektórzy stosują także grube podkłady występujące w formie płyt.

Zadbaj o dylatację

Należy pamiętać, że panele nie powinny przywierać do ścian, słupów i innych stałych elementów pomieszczenia. W tym celu za pomocą pary klinów należy utworzyć odstępy dylatacyjne.

Ułóż panele

Kierunek układania paneli zależy tak naprawdę od naszych preferencji. Należy pamiętać o tym, że ostatni pas, jaki będziemy układać nie powinien być węższy niż 5 centymetrów. W przypadku łączenia elementów wszystkie niezbędne informacje powinny być zamieszczone w instrukcji producenta paneli.

Zamocuj listwy przypodłogowe

W zależności od tego jaki rodzaj listew wybierzemy, taki sposób ich montażu będzie preferowany. Nie mniej jednak pamiętajmy o tym, że zawsze przytwierdza się je do ściany, a nie do podłogi.

Comments are closed.